Milí priaznivci čítania a literatúry
S radosťou vám predstavujeme prvé knižné búdky v našom meste, ktoré slúžia ako verejné knižnice všetkým obyvateľom mesta a turistom. Projekt realizovaný vďaka participatívnemu rozpočtu mesta Humenné naše mesto obohatí, skrášli a veríme, že zlepší čitateľskú gramotnosť a dostupnosť kníh aj pre tých, v životoch ktorých nie sú samozrejmosťou.
Knižná búdka na Námestí slobody pri Potoku času
Autorom jej vizuálneho stvárnenia je humenský výtvarník, umelec a solitér Marián Kusík. Marián Kusík má nezameniteľný umelecký rukopis, ktorý vnáša do svojich diel. Experimentuje s farbou i materiálom, hľadá a spája svoj myšlienkový svet a názor s ojedinelou formou a výrazom. Často pracuje s drevom a inými odpadovými materiálmi. Knižná búdka v jeho prevedení má názov Strom poznania, čo znázorňujú aj jednotlivé výjavy, ktoré si môžete na búdke všimnúť.
Knižná búdka na Laboreckej ulici pri budove Denného centra
Autorkami vizuálnej podoby búdky sú tri členky občianskeho združenia Podvihorlatská paleta, ktoré má za sebou už desať rokov svojej existencie a venuje sa insitnej maľbe. Členky združenia sa tiež svojou tvorbou mnohé roky zapájajú do rôznych aktivít – na Deň narcisov maľujú žlté kvety nádeje a v rámci Medzinárodného dňa vojnových veteránov zase divé vlčie maky. Knižná búdka, ktorú vytvorili, v sebe nesie znaky insitnej tvorby a prináša pozitívne farby a motívy.
Knižná búdka na sídlisku Pod sokolejom
Búdku vizuáne dotvoril Tomáš Orlej, ktorý sa dlhé roky venuje steet artu a graffiti. Tvorí pod vlastnou značkou Artikel sw. (streetwear) tričká, mikiny a šiltovky stieťotlačou. Tomáš je tiež realizátorom projektu Galéria pod mostom, kde nájdete jeho stvárnenie podoby humenskej rodáčky a známej módnej návrhárky Lýdie Eckhardt.
Knižná búdka v parku Jednička
Knižná búdka je výtvorom humenskej rodáčky Tiny Minor. Slovenská ilustrátorka je známa svojimi poetickými až rozprávkovými motívmi, ktoré ste mali možnosť obdivovať vo viacerých reklamných kampaniach, naposledy zimná kampaň na Milu od Sedity. Tina tiež ilustrátorsky pracovala na niektorých knižných tituloch, napríklad pre vydavateľstvo Slovart.
Knižná búdka pri ZŠ Dargovských hrdinov na Sídlisku III.
Jej autormi sú žiaci výtvarného odboru SZUŠ Via arto Nina Dická, Radka Liščinská, Adam Kmec a Adrián Pejko pod vedením Jany Bercelovej (NERV platforma). Pri práci na vizuálnej podobe búdky sa mladí umelci inšpirovali knižnými hrdinami, a tak na jej stenách nájdete rôzne motívy z populárnych detských príbehov. Skúsite uhádnuť z akých?
Knižná búdka na sídlisku II.A na Tyršovej ulici
Autorom jej vizuálu je Michal Goroľ. Michal tvorí pod značkou LEMINX. Na svojej stránke o sebe píše: “ Maľujem podvedome, pre pocit vnútorného pokoja. Podstata vychádza z nekonečného stredu, odkiaľ sa po špirále, alebo ako tunelom blížia masy pestrofarebných tvarov.“ Svoje obrazy a maliarske vízie Michal pretvára do funkčného oblečenia, v ktorom ho často stretnete v uliciach Humenného.